В цьому році українські постачальники знову домінують на ринку кавунів Білорусі, попри несприятливі умови для експорту в порівнянні з Росією.

Вже три тижні різниця в гуртових цінах на кавун між ринками Білорусі та України досягає $ 0,22-0,23 за кг, в 7,5 раз перевищуючи вартість самого кавуна на умовах відвантаження з господарства. Ультранизькі ціни на кавун в Україні, звичайно ж, підігрівали попит на нього.

«Вперше з 2010 року Україна стає головним постачальником кавуна на ринок Білорусі, витіснивши з нього Росію. Ця подія тим більше примітно на тлі зростання вартості логістики кавуна з України в Білорусь. Більш високу ставку ПДВ на фрукти в Україні в порівнянні з РФ і додатковими витратами на упаковку в розмірі 3 центів за кг, що, фактично відповідає вартості самого кавуна в Україні. Тим не менш, український херсонський кавун зараз більш конкурентоспроможний на ринку Білорусі, ніж астраханський », -говорить Федір Рибалко, консультант Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Відповідно, експорт херсонських кавунів до Білорусі останнім часом почав набувати масового характеру, всупереч зростанню вартості транспорту. Білоруські Імпортери теж все більш активно цікавляться закупівлями кавунів з України.

Нагадаємо, що Білорусь є країною, яка повністю залежить від імпорту кавунів. Щорічно Білорусь імпортує близько 30 тис. тонн кавуна.

Традиційно, кавун закуповувався саме в Україні. Проте завдяки субсидуванню поставок залізницею і відсутності митних зборів в рамках ЄАЕС, Росія в останні роки змогла фактично витіснити Україну з ринку Білорусі. Поставляючи з більш віддаленої Астрахані кавуни за конкурентною ціною.

З цієї ж причини торік на ринок Білорусі вийшли кавуни з Казахстану, як власного виробництва, так і реекспортовані з Узбекистану. Казахстан вже, своєю чергою, почав потроху тіснити на ринку Білорусі постачальників з РФ, проте не зміг поставити значно понад 1 тис. тонн.

У той же самий час Україна у 2019 році встановила антирекорд експорту кавуна в Білорусь – всього 379 тонн. Майже в 50 разів менше, ніж у 2010 році, коли Білорусь імпортувала майже 18 тис. тонн українського кавуна. При цьому Україна активно розвивала експортні поставки кавуна в країни Євросоюзу й у 2020 році експортувала понад 33 тис. тонн кавунів.

Багато учасників ринку вважають, що у 2021 році Україна, попри нижчі ціни на внутрішньому ринку, не зможе наростити експорт кавуна. Тому що ціни в ЄС також значно нижчі за торішні, та й сезон реалізації кавуна буде коротше більш ніж на два тижні через пізнього початку. Однак прекрасна можливість поставок на ринок Білорусі, яка існує вже понад два тижні, може допомогти стабілізувати ціни виробника в Україні та збільшити експортні відвантаження.

На ринку Білорусі, до речі, ціни на кавун вже почали знижуватися. І головна причина – різке зростання пропозиції продукції з України.

Від admin